TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 16.11.2023
W trakcie uroczystego posiedzenia Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola (KRUWiO), w dniu Święta Nauki we Wrocławiu, uroczyście wręczono nominacje do Akademii Młodych Uczonych i Artystów. W tym roku do Akademii dołączył pracownik naszej Katedry - dr inż. Paweł Noszczyk.
Gratulujemy !
Akademia Młodych Uczonych i Artystów jest pierwszą tego typu inicjatywą w Polsce. Działa od 2010 r. Jej celem jest wspieranie talentu wybitnych młodych naukowców i artystów. Akademia jest miejscem interdyscyplinarnej, swobodnej i żywej wymiany intelektualnej na najwyższym poziomie.
Działalność Akademii.
Akademia Młodych Uczonych i Artystów funkcjonuje jako zespół opiniodawczo-doradczy Prezydenta Wrocławia. Główną ideą Akademii jest jedność wiedzy, szczególnie ważna w odniesieniu do dyscyplin znacznie od siebie oddalonych. Działalność Akademii wskazuje na uzupełnianie i dopełnianie się tych dziedzin oraz pozwala obalić nieprawdziwy mit, że humanistą jest ten, kto nie zna i nie lubi nauk ścisłych, a ścisłowcem jest ten, kto nie lubi przedmiotów humanistycznych. Struktura współczesnej wiedzy naukowej jest złożona i związki zachodzące pomiędzy jej częściami nie są widoczne.
Efekty współpracy naukowców można poznać podczas licznych seminariów, konferencji czy warsztatów prowadzonych przez nich samych lub zaproszonych wybitnych naukowców oraz popularyzatorów nauki i innowacji. Członkowie Akademii Młodych Uczonych i Artystów również tworzą interdyscyplinarne zespoły badawcze a także prowadzą w swoim gronie projekty naukowe. Kierunek działalności Akademii zależy przede wszystkim od jej członków – to oni nadają jej ostateczny kształt oraz określają tematyczny obszar jej zainteresowań. Długość kadencji członków wynosi 5 lat z możliwością wydłużenia.
Kto może starać się o przyjęcie do Akademii Młodych Uczonych i Artystów?
Zaproszenie do Akademii skierowane jest do osób w wieku do 35 lat, wywodzących się ze środowisk akademickich instytutów badawczych, uczelni z Wrocławia i Dolnego Śląska reprezentujących rozmaite dziedziny i dyscypliny nauki i sztuki. Osoby te muszą wykazać się wybitnymi osiągnięciami w swojej dyscyplinie oraz zainteresowaniem aktywną współpracą z przedstawicielami rozmaitych dziedzin nauki i sztuki.
Akademikiem, tj. członkiem AMUIA, od 2022 roku jest również dr inż. Mariusz Szóstak.