TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 15.11.2024
Poznaliśmy Laureatów tytułu Kreator Budownictwa Roku 2024
Podczas finałowej Gali 14 listopada 2024 roku po raz czternasty wyróżnione zostały osoby, firmy oraz produkty i inwestycje kreujące rynek budowlany. Wśród laureatów znalazł się m.in. Prof dr hab. inż. Krzysztof Schabowicz.
Prof. Politechniki Wrocławskiej, inżynier budownictwa, przewodniczący Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego Dolnośląskiej OIIB, naukowiec i wynalazca
Prof. dr hab. inż., specjalista z zakresu budownictwa ogólnego, prawa budowlanego, diagnostyki i utrzymania konstrukcji inżynierskich.
Zajmuje się m.in. tematyką elewacji wentylowanych, a w szczególności technologią produkcji płyt włóknisto-cementowych z wykorzystaniem celulozy pochodzącej z recyklingu i badaniem tych okładzin w zakresie wykrywania, identyfikacji oraz klasyfikacji procesów degradacji i uszkodzeń, a także metodyką tych badań. Efektem tych działań było otrzymanie oraz wdrożenie w budownictwie 11 patentów i wzorów użytkowych.
Krzysztof Schabowicz prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe związane z implementacją urządzeń oraz technologii diagnostyki nieniszczącej w obiektach budowlanych (w tym z zastosowaniem AI), które wykorzystuje w swojej szerokiej działalności inżynierskiej i ekspertyzowej. Ostatnio kierował zespołem opracowującym ekspertyzę słynnego budynku Trzonolinowiec i bulwarów nad Odrą we Wrocławiu.
Autor i współautor ponad 500 opracowań ekspertyzowych, pięciu książek, ponad 350 publikacji. Krzysztof Schabowicz ma ponad 1400 cytowań w bazie Scopus (indeks h wynosi 21). Jako naukowiec należy do grupy TOP 2% najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych naukowców. Jest redaktorem w czasopiśmie „Materials” (MDPI) i członkiem rady naukowej „Civil Engineering and Architecture” (HRPUB) oraz „Nondestructive Testing and Diagnostics” (SIMP). Opracował ponad 500 recenzji artykułów do czasopism i na konferencje. Członek PZITB, członek i rzeczoznawca Polskiego Stowarzyszenia Mykologii Budowlanej (PSMB). Jego zainteresowania badawcze obejmują beton, włókno-cement, tomografię ultradźwiękową, metodę echa, odpowiedzi na impuls, GPR i inne badania nieniszczące, oraz sztuczną inteligencję (AI).
W 1996 r. ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. W 2003 r. uzyskał z wyróżnieniem stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie budownictwo. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej do projektowania i kierowania robotami budowlanymi otrzymał w 2006 r. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2015 r., a tytuł profesora w 2020 r.
Wykładowca na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej oraz kierownik Katedry Budownictwa Ogólnego.