TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 28.11.2024
W ramach konkursu Miniatura 8 (Narodowe Centrum Nauki) granty otrzymało 2 badaczy z Katedry Budownictwa Ogólnego:
GRATULUJEMY!
Dr inż. Łukasz Zawiślak otrzymał grant w wysokości 49 317 zł na projekt „Wpływ podatności węzłów na bezpieczeństwo elewacji wentylowanych stosowanych w budownictwie pasywnym”. Jego celem jest zbadanie wpływu podatności konsol na bezpieczeństwo i niezawodność elewacji wentylowanych, które odgrywają kluczową rolę w budownictwie pasywnym i zrównoważonym. Elewacje te, dzięki wykorzystaniu pustki powietrznej, skutecznie zmniejszają przewodnictwo cieplne, co prowadzi do znacznych oszczędności energii, zwłaszcza w kontekście chłodzenia budynków podczas upałów.
W ramach projektu nasz naukowiec planuje odbycie stażu naukowego, przeprowadzenie zaawansowanych badań eksperymentalnych oraz symulacji numerycznych w Instytucie Techniki Budowlanej w Warszawie. Badania obejmą zarówno tradycyjne konsole stalowe, jak i innowacyjne konsole wykorzystujące kompozyty strukturalne, co umożliwi określenie charakterystyk siła-przemieszczenie oraz ocenę ich wpływu na integralność i trwałość konstrukcji elewacyjnej.
Projekt jest naturalną kontynuacją wcześniejszych prac naukowych prowadzonych przez Katedrę Budownictwa Ogólnego Politechniki Wrocławskiej, które koncentrowały się na bezpieczeństwie elewacji wentylowanych. Nowe badania poszerzają ten obszar o analizę właściwości mechanicznych węzłów kompozytowo-stalowych, co pozwala na holistyczne podejście do zagadnień związanych z bezpieczeństwem elewacji wentylowanych.
Dr inż. Marcin Szyszka otrzymał grant w wysokości 49 959 zł na projekt „Niezawodność Ścian Oddzielenia Przeciwpożarowego w warunkach pożaru i losowych obciążeń dynamicznych o charakterze udarowym”. Pożary towarzyszą ludzkości od zawsze, a ich negatywne skutki są odczuwalne na wielu płaszczyznach – ekonomicznej, społecznej, kulturowej, a przede wszystkim ludzkiej. Stąd, tak ważny jest rozwój inżynierii pożarowej, w tym inżynierii pożarowej w ujęciu budowlanym. Równie istotne są działania ograniczające negatywne skutki pożarów. Tego typu narzędziem są m.in. ściany oddzielenia przeciwpożarowego, które coraz częściej występują w formie murowanej. Takie właśnie elementy konstrukcyjne, czyli murowane ściany oddzielenia przeciwpożarowego są przedmiotem badań w ramach grantu.
Warto podkreślić, że badania w warunkach pożarowych (szczególnie elementów lub konstrukcji rzeczywistych) to bardzo skomplikowane i kosztowne projekty. W Polsce istnieje niewiele jednostek badawczo-rozwojowych umożliwiających ich przeprowadzenie. Dlatego ważną częścią projektu jest staż naukowy w Zakładzie Badań Ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej.
Celem długoterminowym związanym z grantem, jest dalsze poszerzanie doświadczalnej bazy danych, a w konsekwencji opracowanie wytycznych i podejść obliczeniowych dla ścian murowanych pracujących w warunkach wyjątkowych o złożonym charakterze. Z kolei w ujęciu inżynierskim, prace badawcze pozwolą na opracowanie odpowiednich i rzetelnych wytycznych, zwiększając tym sposobem bierne bezpieczeństwo ochrony przeciwpożarowej i przeciwwybuchowej obiektów budowlanych.